XI Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku już w dniach 11-15 sierpnia 2017 w Poznaniu

Trzy znaki smaku

Zdrowe, produkowane w zgodzie z naturą i w oparciu o tradycyjne receptury przysmaki cieszą się obecnie dużą popularnością. Jeśli zależy nam na tym, by na co dzień delektować się najwyższej jakości specjałami to warto zwrócić uwagę na specjalne oznaczenia, którymi wyróżniane są sprawdzone, regionalne rarytasy. Nie wszyscy wiedzą, że w pierwszych dniach lutego bieżącego roku w Polsce rozpoczęła się trzyletnia kampania informacyjna „Trzy znaki smaku”. Głównym celem zainicjowanego przez Agencję Rynku Rolnego i wspieranego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi programu jest poinformowanie konsumentów o wspólnotowym systemie ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych oraz promowanie najwyższej jakości specjałów, sygnowanych unijnymi oznaczeniami.

 

Warto wiedzieć, że Unia Europejska chroni produkty regionalne znanego pochodzenia nadając im oznaczenia Chroniona Nazwa Pochodzenia (CHNP) i Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG). Dla tradycyjnych specjałów zarezerwowany jest natomiast znak Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS). Oscypki, bryndza podhalańska, jabłka łąckie, miód kurpiowski czy dobrze znany w Wielkopolsce ser smażony to tylko niektóre produkty posiadające cenne, europejskie oznaczenia. - Aktualnie w Polsce wspólnotowymi znakami smaku objętych jest trzydzieści sześć produktów - tłumaczy Katarzyna Ziębińska. - Są to między innymi słodkie andruty kaliskie, znana w całej Polsce, aromatyczna kiełbasa myśliwska czy wielkopolskie rogale świętomarcińskie. Nie wszystkie produkty posiadają jednak certyfikowanych producentów - wyjaśnia.

W połowie sierpnia kampania „Trzy znaki smaku” zagości na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu. W ramach imprezy goście będą mogli poszerzyć wiedzę dotyczącą europejskiego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych. Dodatkową atrakcję stanowić będą pokazy kulinarne ze specjałami oznaczonymi znakami ChNP, ChOG oraz GTS. - W ramach Festiwalu na poznańskim Starym Rynku stanie osiem domków, do których zaproszeni zostali certyfikowani producenci wyróżnionej unijnymi znakami żywności - tłumaczy Katarzyna Ziębińska. - Gościem specjalnym kulinarnych pokazów będzie Grzegorz Łapanowski, a w festiwalowej strefie animacyjnej nie zabraknie konkursów i, co najważniejsze, degustacji - dodaje. Wszystkich amatorów tradycyjnych, regionalnych przysmaków zapraszamy do odwiedzania stoisk kampanii „Trzy znaki smaku”. Warto dowiedzieć się więcej na temat produktów sygnowanych wspólnotowymi znakami smaku, bo stanowią one prawdziwy podwód do dumy. Do zobaczenia na Festiwalu!

Podziel się ze znajomymi: