XI Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku już w dniach 11-15 sierpnia 2017 w Poznaniu

Benedyktyńskie przysmaki

W Wielkopolskim klasztorze Benedyktynów w Lubiniu od wieków produkuje się wyjątkowy, ziołowy trunek. Receptura Benedyktynki, bo taką nazwę nosi znakomity zakonny specyfik, oparta jest na starannie wyselekcjonowanej kompozycji 21 ziół, wykazujących właściwości lecznicze. Głęboki smak i bogaty aromat sprawiają, że po Benedyktynkę coraz częściej sięgają koneserzy naturalnych smaków. Odrobina klasztornego trunku nie tylko wydobywa walory smakowe potraw, ale także znakomicie poprawia nastrój, odpręża i łagodzi stres.

- W tej butelce jest zawarta wielowiekowa tradycja ziołolecznictwa benedyktynów ? tłumaczy o. Patryk Ostrzyżek. – Sama Benedyktynka ma pięćsetletnią tradycję, powstała jako lek i jest nim do dzisiaj ? dodaje. Co ciekawe, podstawowa, składająca się z 21 ziół receptura, dobroczynnie wpływa na układ pokarmowy. Zmodyfikowana, siedemnasto składnikowa wersja trunku wspomaga natomiast odporność i zapobiega przeziębieniom. – Za tymi właściwościami podąża pełny, głęboki smak i piękny bukiet aromatyczny – zachwala o. Ostrzyżek.

Nie wszyscy wiedzą, że ziołowy specyfik Benedyktynów to nie tylko naturalne lekarstwo, ale również wyrafinowany dodatek do przygotowywanych przez nas potraw. Smakiem Benedyktynki od dawna zafascynowani są najbardziej doświadczeni kucharze w Polsce. Z tego powodu w maju w lubińskim opactwie zorganizowane zostały Potyczki kulinarne z Benedyktynką. Festiwal, w ramach którego sławy polskiej gastronomii przygotowywały oryginalne potrawy z dodatkiem klasztornego trunku, cieszył się sporym zainteresowaniem. – Impreza to pomysł Zbyszka Kmiecia zrealizowany wspólnie z Witkiem Wróblem. Wziął się stąd, że Benedyktynka bardzo dobrze nadaje się do przyrządzania potraw – wyjaśnia o. Patryk. –  Potyczki kulinarne stały się przemiłym spotkaniem fascynatów i mistrzów kuchni. Uczestniczyli w nich między innymi Wojtek Amaro, Paweł Kmieciak, Tomek Pawłowski i Gieno Miętkiewicz. Wykazali się oni niesamowitą inwencją, wyczuciem i wyobraźnią. Mistrzowie przyrządzali sarninę, wieprzowinę, ryby i sery. Ich dania były wręcz niesamowite, komponowali je na bieżąco wykorzystując to, co było dostępne, na przykład igliwie z młodych pędów świerkowych i kwiaty kasztanowca – opowiada o. Ostrzyżek. – Istotą spotkania było także zaprezentowanie wysokiej klasy wielkopolskich produktów regionalnych, które można z powodzeniem wykorzystać w nowoczesnej kuchni i ekskluzywnych restauracjach.

Wszystkich zainteresowanych niezwykłymi właściwościami Benedyktynki zapraszamy do odwiedzenia klasztornego stoiska na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu. Na stole nie zabraknie poszczególnych typów Benedyktynki, a także wybornych nalewek owocowych. Na festiwalu będzie można skosztować również wyśmienitej nalewki kawowej, która od początku ukazania się na rynku, czyli od lutego bieżącego roku, cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony konsumentów. Warto spróbować i przekonać się, jak smakuje klasztorna kuchnia.

Podziel się ze znajomymi: