XI Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku już w dniach 11-15 sierpnia 2017 w Poznaniu

Podkarpackie przysmaki

Można je kochać lub nienawidzić. Trzeba jednak przyznać, że sery kozie cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Jeśli chcemy poznać kozie rarytasy z najwyższej półki, to bez wahania sięgnijmy po specjały pochodzące z podkarpackiego gospodarstwa ekologicznego “Figa”.

Specjalnością rodzinnego przedsiębiorstwa jest produkcja serów metodą tradycyjną. Oznacza to, że sery wyrabiane są ręcznie z najwyższej jakości świeżego mleka koziego. – Nasze sery powstają tak, jakbyśmy wytwarzali je w domu, dla siebie – mówi Wawrzyniec Maziejuk, współwłaściciel “Figi”. – Zależy nam na tym, by jak najdłużej sprzedawać sery domowe. Nasze wyroby to dowód na to, że aby uzyskać doskonały produkt wcale nie potrzeba sztucznych dodatków i polepszaczy smaku. Zapytany o to, w jaki sposób powstają przepyszne, kozie sery bez namysłu odpowiada – Tak jak 500 lat temu!

Wyrabiane tradycyjnymi metodami sery rzeczywiście wyróżniają się spośród innych oryginalnym, mlecznym smakiem. Niepowtarzalne walory kozich rarytasów to efekt odpowiedniego przetworzenia mleka. Co ciekawe, w “Fidze” do produkcji serów używane jest wyłącznie najwyższej jakości, niepasteryzowane mleko, posiadające certyfikat. – Sery wytwarzane są “na zimno” – tłumaczy Wawrzyniec Maziejuk. – Oznacza to, że mleko podgrzewamy do maksymalnej temperatury 33,5 stopnia. Dzięki temu ekologiczne i tradycyjne produkty pasterskie na bazie mleka koziego od lat zachwycają łagodnym, subtelnym smakiem – przekonuje.

Rosnące zainteresowanie kozimi przysmakami z Podkarpacia potwierdza słowa właścicieli “Figi”. Tradycyjne, przekazywane z pokolenia na pokolenie receptury i spełniający wysokie standardy proces produkcji sprawiają, że mleczne specjały królują na stołach smakoszy w całej Polsce. Co ciekawe, subtelnie słony Ser Kozi Włoski oraz znana od wieków, charakterystyczna w smaku Bryndza Kozia od kilku lat figurują na Liście Produktów Tradycyjnych Podkarpacia. Warto skusić się także na kęs koziego bundzu albo porcję twardego farmerskiego sera z kozieradką, który zniewala nie tylko aksamitnym smakiem, ale także lekko orzechową nutą.

Na gości Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku, którzy zdecydują się odwiedzić stoisko z kozimi przysmakami czeka prawdziwa niespodzianka. Obok wybornych serów i twarożków pojawi się na nim również deser – sernik przygotowany zgodnie z wielopokoleniową, rodzinną recepturą. Słodki specjał z pewnością podbije podniebienia wszystkim zwolenników naturalnych smaków. Jak co roku na festiwalowym stole nie zabraknie więc prawdziwych delicji. Na pytanie o to, czy warto odwiedzić stoisko z kozimi delikatesami Wawrzyniec Maziejuk przekornie pointuje – Warto, zniechęcimy każdego!

Podziel się ze znajomymi: